Програма Horizon Europe (HORIZON)
Програма «Горизонт Європа» – один із складників довгострокової багаторічної фінансової програми ЄС (англ. «Multiannual Financial Framework») – є рамковою програмою ЄС з досліджень та інновацій. Програма стала дев’ятою рамковою програмою ЄС (FP9). Її основою є «Горизонт 2020», восьма рамкова програма, яка завершилася 31 грудня 2020 року. Загальний бюджет Програми «Горизонт Європа» становить 95,5 млрд євро (включаючи 5,4 млрд євро від Програми ЄС «Нове покоління Європи»). Реалізація Програми розрахована на семирічний період, а саме: 2021-2027 рр.
Програма сприяє співпраці та посиленню впливу досліджень та інновацій на розробку, підтримку та реалізацію політики ЄС, а також вирішенню глобальних проблем шляхом створення та поширення передових знань та технологій. Можливості для дослідників і країн, у яких вони працюють, є дуже цікавими й для України, оскільки Україна є асоційованою країною до Горизонт Європа – для українських організацій відкриті всі можливості програми.
Програма спрямована на досягнення трьох стратегічних цілей:
- зміцнення науки і технологій в ЄС шляхом збільшення інвестицій у висококваліфіковані кадри та передові дослідження;
- сприяння інноваційній конкурентоспроможності промисловості, зокрема, шляхом підтримки заходів та дій з високим технологічним та інноваційним впливом на ринок;
- вирішення глобальних та суспільних викликів, надання ефективних відповідей та вироблення стратегічних рішень, які позитивно впливають на життя європейських громадян.
Програма “Горизонт Європа” передбачає принцип відкритих конкурсів, які оголошуються Європейською комісією та публікуються на Порталі фінансування та тендерів Європейської комісії. Більшість конкурсів програми «Горизонт Європа» передбачають фінансування проєктів, які реалізуються у складі консорціуму. У консорціумі має бути щонайменше 3 установи з 3 різних країн: одна установа обов’язково з країни ЄС, інші – з ЄС або асоційованих країн (окрім програм MSCA, ERC, EIC). Всі ці організації повинні бути незалежні одна від одної.
Серед умов, на які слід звернути увагу при виборі конкурсу, це релевантність тематики та пріоритетів конкурсу, очікувані результати та обсяг робіт, очікуваний та дедлайн подачі пропозиції на конкурс. В свою чергу, проєкт має бути інноваційним, комплексним, а заявка має бути оформлена згідно вимог конкурсу.